Alaska – W drodze

11-160708-alaska-kenai-fjords-national-parkZjeżdżamy z głównej drogi, by zobaczyć malutką osadę Copper Center. Jej populacja liczy 450 mieszkańców wliczając okoliczną wioskę Kluti Kaah. Copper Center słynie z możliwości wędkarstwa. Nas przyciągnęły nie tyle ryby, co hamburgery przyrządzane na poboczu drogi w busie mocno nadgryzionym przez ząb czasu. Przed busikiem z przekąskami zaczepia nas mężczyzna w średnim wieku.

– Jesteście stąd? Możecie wskazać mi drogę? – pyta nas. Jestem Eskimosem na wakacjach.

Jego stwierdzenie wprawia nas w osłupienie, ponieważ nie powinno się używać określenia „Eskimos”, tylko „Inuit”. Widocznie poprawność polityczna nie ma dla niego specjalnego znaczenia.

Docieramy do Valdez. Założenie miasta związane jest z gorączką złota u końca XIX wieku. Podczas pierwszych dekad szybko rozwinęło się do rangi znaczącego miasteczka. W 1964 roku Valdez nawiedziło jednak niestety potężne trzęsieni ziemi, a fala tsunami zmiotła je praktycznie z powierzchni ziemi. Miasto odbudowano w nowym bezpieczniejszym miejscu cztery mile na wschód. W Valdez kończy też swój bieg rurociąg Alaski, którym płynie ropa naftowa z Prudhoebay (Trans Alaska Pipeline).

Nadchodzi wieczór i znowu pada deszcz. Często tutaj pada wieczorową porą. Zaczęliśmy się już do tego przyzwyczajać. Ma to nawet swój urok. Robi się mroczno i osiada mgła…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)