Bhutan

022 - 150429 - Bhutan - Punakha Dzong (Pungtang Dechen Photrang Dzong)– Co masz w planie podczas najbliższego urlopu? – pytają mnie znajomi.

– Bhutan.

– Butan? Tak jak propan-butan? A co ma wspólnego gaz z wczasami?

Takich dziwacznych dyskusji przeprowadziłam kilka. Bhutan to bowiem nie tylko składnik do napełniania zapalniczek, ale również malutkie królestwo położone w Himalajach pomiędzy Tybetem a Indiami zwane inaczej Krajem Grzmiącego Smoka.

Do lat siedemdziesiątych państwo to było niemal całkowicie odcięte od świata. Dopiero w 1974 roku powstało tutaj lotnisko i przybyli pierwsi turyści. Do dziś liczba odwiedzających jest ściśle kontrolowana w grupach zorganizowanych i goście płacą bezpośrednio dla rządu bhutańskiego z góry określoną sumę za każdy dzień pobytu. Turystyka indywidulana nie istnieje i jest zabroniona. Wydawać by się więc mogło, że Bhutan to zapomniany skrawek na końcu świata i cywilizacji, a to nic bardziej mylnego! Przynajmniej w miastach mnisi buddyjscy bawią się w czasie modlitw najnowszymi Smartphonami, co rusz dzwoni komuś komórka, w hotelach zainstalowany jest szybki internet. Ciekawostką w Bhutanie jest fakt, że produkt narodowy brutto wyraża się tu nie w liczbach, lecz w stopniu szczęśliwości mieszkańców.

Wyjazd do Bhutanu to z jednej strony podróż kulturalna i zwiedzanie licznych klasztorów buddyjskich, a z drugiej wędrówka po najwyższych górach świata. Nic nie opowie tego Państwu lepiej, niż szereg zdjęć:

 

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)