Canberra – stolica Australii

Po ustanowieniu Commonwealth of Australia w 1901 roku szukano dogodnego miejsca na stolicę. Jako że Sydney i Melbourne miały równy status, podjęto decyzję o założeniu całkowicie nowego miasta wewnątrz lądu. Miasto Canberra, o którym mowa, jest stolicą Australii do dnia dzisiejszego.

Canberra bardzo przypominała nam miasteczko Putrajaya  – siedzibę wszystkich ministerstw w Malezji. Zarówno Putajaya, jak i Canberra, zostały specjalnie stworzone do celów reprezentacyjnych, z szerokimi ulicami i wielkimi parkami. Dla ochłody urzędników państwowych w centrum stolicy Australii założono sztuczne jezioro. Atrakcją turystyczną jest zwiedzanie starego i obecnego budynku parlamentu. W przerwach pomiędzy obradami wszystkie sale udostępnione są turystom do zwiedzania. Old Parliament pełniący swe funkcje w latach 1927-1988 jest obecnie bardzo ciekawym muzeum. Ponad miastem wznosi się góra widokowa Mt. Ainslie, z której widać piękną panoramę miasta.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)