Torres del Paine

Styczeń 30, 2014

Najchętniej odwiedzanym szlakiem w chilijskiej Patagonii jest pięciodniowy tzw. „Szlak W”, czyli ścieżka biegnąca w kształcie tejże litery alfabetu. Turystyka na terenie parku jest perfekcyjnie zorganizowana. Znajdują się tutaj co kilka godzin marszu schroniska z pełną infrastrukturą i pola kempingowe. Zaraz po obfitym i smacznym śniadaniu szykujemy się do drogi. Przed nami pierwsze ramię litery „W”, czyli trudny marsz do punktu widokowego, z którego widać trzy wierzchołki (tzw. „wieże”) masywu Paine. Pada deszcz i jest zimno. Z wielkim trudem i niechęcią ubieram plastikowy płaszcz przeciwdeszczowy. Wieje z prędkością 102 km/h.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Pingwiny

Styczeń 14, 2014

Kilka kroków ode mnie stoją dorodne ptaszyska. Nie jeden, a cała gromadka! Piękne czarno-białe pingwiny magellańskie (spheniscus magellanicus). Jesteśmy w Otway Sound na południu Chile, gdzie co roku we wrześniu przypływają one z południowego wybrzeża Brazylii i brytyjskich Falklandów (lub według Argentyńczyków argentyńskich Malwin. Spór o wyspy trwa od lat.) w celach reprodukcyjnych. Pingwiny magellańskie żyją 25-30 lat i są monogamiczne. Przybywają rok rocznie do tych samych gniazd wygrzebanych w ziemi, by złożyć jaja i doczekać się jednego bądź dwóch potomków.

Czytaj dalej » 1 komentarz

Wyspa Wielkanocna

Styczeń 10, 2014

Utarło się powiedzenie „Wyspy Wielkanocne”. To jednak nie wyspy w liczbie mnogiej, lecz jedna pojedyńcza mała wysepka o powierzchni ok. 160 km2 zwana w języku rdzennych mieszkańców Rapa Nui. Wyspę odkrył Holender w niedzielę wielkanocną w 1722, skąd pochodzi jej obecna nazwa. Od 1888 roku jest to terytorium Chile. Z czym kojarzy nam się Wyspa Wielkanocna? Z potężnymi figurami wykutymi w materiale wulkanicznym…

Czytaj dalej » 2 komentarze

Santiago de Chile

Styczeń 6, 2014

Przestałam się już dziwić, że kraje, które odwiedzamy, są wysokorozwinięte i cywilizowane. Chile, podobnie jak Argentyna, w niczym nie ustępują Europie Zachodniej czy USA. Santiago jest potężnym miastem. Wałęsamy się szerokimi alejami, zaglądamy na główny plac, odwiedzamy katedrę i zwiedzamy najważniejsze zabytki.

Czytaj dalej » 2 komentarze