Podwodny świat

Sierpień 20, 2013

Poniżej prezentuję zdjęcia podwodnego świata jako uzupełnienie wpisów o Fidżi. Serdecznie dziękuję koledze Doug’owi Hussey’owi za ich udostępnienie. Doug jest autorem fotografii. Nurkowaliśmy razem na Niebieskiej Lagunie.

Czytaj dalej » 4 komentarze

Gry i zabawy

Czerwiec 20, 2013

Przeskakiwanie z wyspy na wyspę jest dziecinnie proste dzięki perfekcyjnie prosperującej firmie turystycznej „Awesome Adventures Fiji” specjalizującej się w tańszych ofertach dla „plecakowców”. Kategorie wycieczki oznacza się nie gwiazdkami, tylko kokosami. Najprostsza forma pobytu oznaczona jednym kokosem zawiera nieograniczoną ilość przewozów katamaranem, zakwaterowanie i pełne wyżywienie a la „co dadzą, to zjesz”. Posiłki do wyboru a la carte dostępne są jedynie w najdroższych opcjach trzech kokosów.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Rajskie plaże

Czerwiec 16, 2013

Plaże na Fidżi są bajeczne. Jeśli ktoś już za życia chce być w raju, to polecam te wyspy! Biały piasek, przejrzysta woda, w bliskiej odległości rafa koralowa i egzotyczne ryby. Podczas nurkowania zapierało mi dech w piersiach. Ryby żółte, niebieskie mieniły mi się przed oczami. Rafa koralowa raz biała, raz różowawa, a nieraz z niebieskimi zakończeniami. Poezja dla oczu. Nurkowaliśmy na niebieskiej lagunie w pobliżu wyspy Nanuya, gdzie kręcono znany film „Niebieska laguna” z Brooke Shields. W tych okolicach przy odrobinie szczęścia można się też natknąć na niegroźne olbrzymie manty – diabły morskie.

Czytaj dalej » 2 komentarze

Kościół na Fidżi

Czerwiec 12, 2013

W 19. wieku na wyspy Oceanii przybyli misjonarze, którzy wykorzenili na zawsze część rodzimej kultury tubylców. Nie tylko wprowadzono „moralność” likwidując tym samym wolną miłość wyspiarzy, lecz również wytrzebiono niestety część tradycyjnych instrumentów, tańce i muzykę, gdyż uznano je za dzieło diabła. Mieszkańcy wysp do dziś są nadzwyczaj religijni. Niedziela jest tutaj dniem świętym i wolnym od pracy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Życie na ulicy zamiera. Z ofert turystycznych znikają wszelkie wycieczki fakultatywne. Na niektórych wyspach Oceanii nawet kąpiel w morzu uznawana była do niedawna za niedozwoloną „pracę”.

Czytaj dalej » 3 komentarze

Witajcie na wyspach!

Czerwiec 8, 2013

Bula! – witają nas pierwsi tubylcy. Wyluzowani i uśmiechnięci. Fidżijanie od razu skradli moje serce. Pomocni, ale nie nachalni i bardzo dyskretni.

Moja twarz bije bielą na odległość wśród czarnoskórych wyspiarzy pochodzenia afrykańskiego. Na ile to możliwe lubię wtopić się w tłum w egzotycznych krajach. Pomaga to nawiązać znajomości, daje temat do rozmowy oraz chroni (przynajmniej w pierwszej chwili) przed kieszonkowcami. Udaję się więc na targ na zakupy po lokalną garderobę…

Czytaj dalej » 3 komentarze

Lot na Fidżi

Czerwiec 2, 2013

Nasz wizerunek mocno odbiega od innych turystów lecących na Fidżi. Nie jest to raczej zbyt popularny cel „plecakowców”. Jako że nie zmieściły nam się wszystkie akcesoria kuchennne do plecaków, miałam założony na kapelusz wielki durszlak na makaron. Tak to rozśmieszyło pana z linii lotniczych przy odprawie bagażowej, że przekombinował coś w komputerze i „podarował” nam obowiązkową w przypadku naszych biletów opłatę za bagaż – 160 dolców australijskich! Na do widzenia polecił nam, że mamy sobie za to kupić szampana na plaży…

Czytaj dalej » 5 komentarzy