Z bólem serca żegnamy Kolumbię

Wrzesień 25, 2013

Kolumbii nie było na liście państw, które chcieliśmy odwiedzić. Kraj ten nie cieszy się dobrą opinią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Według planu mieliśmy lecieć z USA prosto do Ekwadoru. Okazało się jednak, że bilety do Kolumbii są dużo tańsze. Oszczędność spowodowała, że wylądowaliśmy w Bogocie, a nie w Quito…

Czytaj dalej » 1 komentarz

Amazonia

Wrzesień 21, 2013

Miałam w życiu wiele przygód. Ta należy do kategorii tych, których nigdy nie zapomnę. Brnęłam w wysokich gumowcach po Puszczy Amazońskiej, kąpałam się w Amazonce z piraniami, kajmanami, anakondami i paskudnymi rybkami, które wchodzą do pęcherza, łowiłam „słynne” mięsożerne ryby, nocowałam w hamaku pod gołym niebem, polowałam na kajmany i spałam na drzewie na wysokości jedenastego piętra…

Czytaj dalej » 5 komentarzy

Kolumbijska Wieliczka

Wrzesień 17, 2013

50 km od Bogoty leży miasteczko Zipaquira słynące z katedry położonej w kopalni soli. Zipaquira to odpowiednik naszej Wieliczki. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy nasz przewodnik, dowiedziawszy się że jestem z Polski, wyrecytował mi historię Wieliczki! Okazuje się, że Kolumbijczycy mają – nazwijmy to – „kontakty zawodowe” z Polakami na tematy kopalniane. Do katedry Zipaquira od czasu do czasu też ponoć zaglądają turyści z Polski.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Kuchnia kolumbijska

Wrzesień 13, 2013

Kuchnia kolumbijska składa się z dwóch skrajności: albo potrawy są mocno posolone (co mi akurat odpowiada), albo pocukrowane (i tutaj zaczyna się mój problem). Napoje i soki smakują jak nasze koncentraty. Czasem uda się poprosić o coś bez cukru, lecz jest to raczej rzadkość. Napoje są często mieszane w wielkich garach i sprzedawane na słodkie szklanki. Na ulicach sprzedawane są wafle obleas posmarowane karmelem. W droższych kawiarniach serwowane są gofry, które po hiszpańsku również nazywają się gofre! Cukier zaczął mi już wychodzić uszami.

Czytaj dalej » 2 komentarze

Jesteśmy w telewizji!

Wrzesień 9, 2013

Przydarzyła nam się kolejna niesamowita przygoda. Jesteśmy głównymi aktorami w spocie reklamowym o naszej szkole językowej i Kolumbii! Pierwsze sceny kręcono podczas naszej lekcji hiszpańskiego. Uśmiechamy się więc do kamery, udajemy, że wszystko rozumiemy, z zaangażowaniem potakujemy głowami. Idzie gładko. Po kilku minutach lekcję jednak przerwano i zaczęto nam zakładać mikrofony „za pazuchę”.

Czytaj dalej » 8 komentarzy

Świat jest (duży i) mały

Wrzesień 5, 2013

Przypadkiem trafił nam się przedłużony weekend, ponieważ uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadła w tym roku w czwartek i przełożono ją na poniedziałek. Z samego rana udaliśmy się na zarezerwowaną wcześniej punkcie informacji turystycznej darmową wycieczkę z przewodnikiem po historycznej części miasta po … hiszpańsku. W grupie oprócz Kolumbijczyków, Wenezuelczyków i Hiszpanów, spotkaliśmy o dziwo jeszcze Australijkę, Austriaczkę i Tajwankę.

Czytaj dalej » 3 komentarze

Szkoła językowa Relato

Wrzesień 1, 2013

Codziennie chodzimy do szkoły. Zapisaliśmy się na intensywny kurs hiszpańskiego, żeby jakoś tutaj przetrwać. W pierwszej kolejności zwiedzamy pomieszczenia.

Tutaj znajdują się sale lekcyjne, tutaj pokoje do prywatnych konsultacji, sala do medytacji i jogi, sala do tańca, salon do odpoczynku w czasie przerwy, toalety i przestronna kuchnia – tłumaczy nam Martha – nasza nauczycielka.

Czytaj dalej » 2 komentarze

U kolumbijskiej rodziny

Sierpień 28, 2013

Nie chcemy mieszkać w hotelu. Przez internet znaleźliśmy rodzinę w Bogocie, u której zatrzymamy się na dwa i pół tygodnia, i będziemy dzielić typowo kolumbijski tryb życia. Z lotniska docieramy taksówką pod wskazany adres. Rozpoznajemy dom ze zdjęcia. Otwiera nam starsza dama Senora Claudia.

Czytaj dalej » 6 komentarzy

Przylot do Kolumbii

Sierpień 24, 2013

W sali wylotów w Miami z megafonów płynie potok słów dotyczących odlotu do Bogoty. Niestety nie po angielsku, a po hiszpańsku! To przedsmak tego, co czeka nas w Ameryce Południowej. Rozglądam się po pasażerach. Z trudem dostrzegam tylko trzy białe twarze…

Czytaj dalej » 3 komentarze