Pojazdy w Azji

Grudzień 23, 2012

Tak jak różnorodna jest cała Azja, tak samo są różnorodne jej środki komunikacji miejskiej. Oprócz autobusów i taksówek, które są podobne do naszych, istnieje jeszcze mnóstwo innych pojazdów dwu- lub trzykołowych, pick-up’ów, riksz z rowerem z przodu, z tyłu, czy z boku, tuk-tuków z silnikiem benzynowym i mini-busów. Wiele wariacji wedle gustu i upodobania, co najlepiej zilustrują fotografie.

Czytaj dalej » 1 komentarz

Malakka

Grudzień 17, 2012

Malakka to słynne miasto portowe z czasów kolonialnych. W architekturze widoczne są wpływy portugalskie, holenderskie, islamskie i chińskie. W 14. w. Malakka była jedynie małą nieznaną wioską rybacką. Ze względu jednak na swoje strategiczne położenie, błyskawicznie rozwinęła się do jednego z najważniejszych portów handlowych.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Putrajaya

Grudzień 14, 2012

Doświadczyłam niesamowitej gościnności Muzułmanów. Aż mnie to zawstydziło, ponieważ mam generalnie spore wątpliwości co do traktowania kobiet w krajach muzułmańskich i interpretacji niektórych reguł Islamu. W Putrajaya (okolice Kuala Lumpur) mieszka Fabiana kolega ze studiów z rodziną. Umówiliśmy się z nim na przysłowiową kawę. Przyjechał w towarzystwie swojego asystenta 40 km w jedną stronę i spędziliśmy miło wieczór. Normalnie takie spotkanie pewnie by się już na tym skończyło. Dla nas dopiero się zaczęło…

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Taman Negara

Grudzień 13, 2012

Droga do parku jest dość skomplikowana. Podróż rozpoczęliśmy busem do miasta Jerantut. Tam przesiadka i kolejny odcinek autobusem do przystani Kuala Tembeling Jetty. Największą frajdą jest pokonanie ostatniego odcinka łodzią, 69 km w górę rzeki, co zajmuje trzy godziny.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Kuala Lumpur

Grudzień 12, 2012

Po wylądowaniu w Penang z wrażenia „zaniemówiłam”. Po przylocie do Kuala Lumpur, całkowicie odebrało mi mowę. To, co zobaczyłam, wyglądało raczej jak film z przyszłości o wysokich do nieba budynkach zbudowanych ze szkła i stali, a nie jak Azja, którą dotychczas poznałam. Aspekt dosłowny odebrania mi mowy był efektem klimatyzacji i ciągłych zmian temperatur. Gardło i krtań odmówiły posłuszeństwa. Przynajmniej Fabian będzie miał z tego jakiś pożytek. Kilka dni świętego spokoju…

Czytaj dalej » 2 komentarze

Langkawi

Grudzień 12, 2012

Z Penang popłynęliśmy łodzią na pobliską wyspę Langkawi zakosztować piaszczystych rajskich plaż. Zakotwiczyliśmy się na najruchliwszej Pantai Cenang po zachodniej stronie. Z czego słynie Langkawi? Z urlopowiczów przebywających w podróży poślubnej. Miejsce do tego celu jak najbardziej wymarzone.

Czytaj dalej » 2 komentarze

Owoce

Grudzień 6, 2012

Oprócz kuchni malezyjskiej niesamowite bogactwo stanowią też owoce. Oprócz takich, które mniej więcej znamy, czyli: świeżych ananasów, papai, pomelo czy arbuzów, na targach można spotkać fioletowe mangostany, okrągłe dokongi, salaki w żmijej skórce lub smocze owoce.

Czytaj dalej » 2 komentarze

Penang w Malezji

Grudzień 6, 2012

Kolejnym etapem naszej podróży jest Malezja. Jak ja się pomyliłam co do tego kraju! Aż mi wstyd napisać, co sobie wyobrażałam myśląc o Malezji. Spodziewałam się kobiet w burkach, braku alkoholu i braku prostytucji, zakazów dotyczących zbyt frywolnego ubioru i ogólnie surowych zasad. Wylądowałam na lotniku na wyspie Penang, wyszłam z hali przylotów i … zaniemówiłam… Szczerze życzę wszystkim Państwu i sobie takiego „trzeciego świata”, jaki tam zastałam.

Czytaj dalej » 1 komentarz