Skagen

Lipiec 15, 2017

Gdzie Morze Północne spotyka się z Bałtykiem…

Nadchodzi długi weekend. Korzystam z okazji i przenoszę się z zimowej Australii do letniej Danii. Tym razem koniecznie chcę odwiedzić malutkie miasteczko Skagen na północy kraju, gdzie Morze Północne spotyka się z Bałtykiem. Długo idę plażą, aż dochodzę do wspomnianego miejsca. Jest przepiękna pogoda, więc granica nie jest za bardzo widoczna. Podobno w innych warunkach atmosferycznych dokładnie widać, w którym miejscu nacierają na siebie masy wody.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Aarhus

Sierpień 28, 2015

009 - 150822 - Aarhus– Odwiedź mnie w Danii – zaprasza mnie Ola. Do podróży nie trzeba mnie dwa razy namawiać. Biorę wolny piątek za nadgodziny i już o 6:30 rano siedzę w pociągu Kassel – Aarhus.

Nie byłam jeszcze nigdy w tym kraju. Jestem podekscytowana i zastanawiam się, co mnie tam zastanie. Po ośmiu godzinach podróży wysiadam w Aarhus – drugim co do wielkości mieście w Danii po Kopenhadze. Aarhus leży na wyspie Jutlandia. Zanim spotkam się z Olą, przechadzam się po centrum i zwiedzam potężną katedrę z XIII wieku. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy na ulicy, to obecność mnóstwa młodych ludzi i rodzin z gromadką małych dzieci. Nic dziwnego. Aarhus to miasto uniwersyteckie przyciągające rzeszę młodzieży z całej Danii i zagranicy, a Duńczycy kochają dzieci. Śmieszne są wózki dziecięce: dużo większe niż u nas i często z możliwością podłączenia do roweru lub … deskorolki! Jazda na rowerze to natomiast sport narodowy Duńczyków. Ilość dwóch kółek na parkingu przerasta moje wyobrażenia. Muszę je uwiecznić na fotografii.

Czytaj dalej » Brak komentarzy