„Documenta XIV“

Lipiec 19, 2017

„Documenta XIV“

10.06.-17.09.2017

Kassel

 

Ekspert sztuki czy też laik – każdy znajdzie coś dla siebie. Nie przegap „documenty“!

Wystawa „documenta“, odbywająca się co pięć lat w Kassel, to jedna z najbardziej znanych wystaw sztuki współczesnej na świecie. Odbywa się regularnie od 1955 roku, a jej inicjatorem był profesor sztuki z Kassel – Arnold Bode. Nazwa „documenta“ odnosi się do dokumentacji sztuki współczesnej. W 1955 roku wystawa przyciągnęła ponad 130.000 widzów. Dzisiaj liczba odwiedzających wzrosła do prawie miliona! Do Kassel ściągają rzesze rodzimych i zagranicznych turystów, a miasto rozkwita i przeobraża się w światową metropolię. „Documenta“ trwa zawsze 100 dni: w tym roku od 10.06.2017 do 17.09.2017. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest Polak – Adam Szymczyk! Wśród artystów znajdziemy też kilkoro rodaków.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Opera w Lipsku

Kwiecień 9, 2017

Lipsk stał się naszym ulubionym miastem na spędzenie udanego weekendu zaraz po Frankfurcie. Przy każdej wizycie odkrywamy coś nowego. Zwiedziliśmy już m.in. przepiękne centrum z licznymi atrakcjami, wystawę w okrągłej budowli Panometer, pomnik „Völkerschlachtdenkmal“ i zoo. Zoo w Lisku zasługuje na wyjątkową uwagę. Po jego moderniyacji kilka lat temu zbudowano tutaj zadaszony pawilon o nazwie Gondwanaland, gdzie można przepłynąć się łódką i podziwiać egzotyczną florę i faunę.

Podczas naszej ostatniej wizyty postanowiliśmy poznać operę w Lipsku, która cieszy się już ponad 300-letnią tradycją. Przepiękny budynek odbudowany po wojnie stoi na Placu Augusta. W trzecim konkursie na najlepszy projekt w 1952 roku zwyciężył architekt z Warszawy – Piotr Bigański. Niestety jego projekt okazał się zbyt skomplikowany i do budowy wzięto łatwiejszy. Ostatnia modernizacja odbyła się w roku 2007.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

W kokpicie Airbusa

Grudzień 30, 2016

2– Proszę wsiadać – mówi do nas pilot. Posłusznie wsiadamy więc do kokpitu Airbusa A320, zapinamy pasy i przygotowujemy się do startu. Wszystko wygląda tak, jak w prawdziwym samolocie. Aż trudno uwierzyć, że to tylko symulator lotów. Spędzimy tutaj ponad dwie godziny studiując obsługę podstawowych przyrządów.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Fulda

Październik 30, 2016

01-160806-fulda-palac-miejskiKiedy jechałam pociągiem do Fuldy wydawało mi się – pewnie za sprawą znanych opon, że to miasto typowo przemysłowe. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy odkryłam, że Fulda położona nad rzeką o tej samej nazwie ma mnóstwo zabytków do zaoferowania i jest w pierwszej kolejności barokową atrakcją turystyczną! Nad miastem króluje katedra St. Salvator z epoki baroku i pałac miejski zbudowany w tym samym stylu. Na placu katedralnym odbyła się w 1980 roku uroczysta msza św. odprawiana przez naszego papieża Jana Pawła II, na którą przybyło ok. 100.000 wiernych. Fulda to również siedziba biskupstwa założona przez św. Bonifacego.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Lot balonem

Październik 30, 2016

010-160730-balonNa łąkę wtacza się z mozołem pickup z przeczepką. Siedzi w nim pilot i kierowca, który będzie potem monitorował nasz lot i podążał w naszym kierunku, by nas odebrać po lądowaniu i odwieźć do puntu startowego. Nigdy się wcześniej nad tym nie zastanawiałam, ale balot leci przecież tylko w jednym kierunku poruszany siłą wiatru i nie może w dowolnym momencie zawrócić. Nie posiada bowiem silnika i może być sterowany jedynie w górę i w dół.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Braunschweig

Wrzesień 17, 2016

004-160514-braunschweig-rizzi-hausBraunschweig to dla mnie miasto zaskoczeń. W kompleksie przypominającym pałac znajdują się sklepy, biura usytuowano w krzywym budynku wyjętym niczym z prospektu architektonicznego Hundertwasserhaus’a, a całe lato na głównym placu odbywają się głośne musicale. Tak jak Berlina „strzeże„ niedźwiedź, tak tego dolnosaksońskiego miasta lew. Pomniki króla zwierząt można zobaczyć na każdym rogu. W zimie do Braunschweig ściągają rzesze turystów na wyjątkowy jarmark świąteczny. Krótko mówiąc piękne miejsce o każdej porze roku.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

„Milseburgweg” – trasa 85 km

Czerwiec 18, 2016

002 - 160505 - MilseburgwegNadchodzi długi weekend majowy, a nas ciągnie nas do natury. Z tego względu wybieramy 85-cio kilometrową wędrówkę „Milseburgweg” położoną w lesie Rhön, kupujemy mapę, pakujemy plecaki i wyruszamy. Trasa wiedzie przez pola i lasy z miasta Fulda do miasta Meiningen. 85 km po pagórkach i dolinach. Mamy do dyspozycji cztery dni. Dopisuje nam przepiękna pogoda, a my napawamy się widokami…

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Region Kyffhäuser

Maj 28, 2016

2_Barbarossa na troniePomnik Kyffhäuser – położony w obrębie jednej z największych średniowiecznych twierdz w Niemczech na wzgórzu o tej samej nazwie – to kolejna perełka turystyczna Turyngii. Kyffhäuser o wysokości 81 m to trzeci co do wysokości pomnik w kraju, m.in. po Völkerschlachtdenkmal w Lipsku (zdjęcie nr 018 tutaj). Zbudowano go na cześć cesarza Wilhelma I – króla Prus i pierwszego cesarza Niemiec. Zasłynął on ze zjednoczenia wszystkich ziem niemieckich w 1871 roku. Tym samym spełniła się saga średniowiecznego cesarza Barbarossy, który według niemieckiej tradycji ucieleśnia pragnienie politycznego ruchu narodowego. Od momentu zjednoczenia Niemiec zaczęto więc nazywać Wilhelma I „białobrodym” jako aluzję do „rudobrodego” Barbarossy (rewelacyjne artykuły „Spiegla“  tutaj i tutaj).

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Kassel

Maj 27, 2016

10Od ponad półtora roku mieszkamy już w Kassel. Wystarczająco długo, by poznać miasto „z grubsza”, lecz zdecydowanie za krótko, by powiedzieć, że je znamy. Wciąż odkrywamy coraz to nowe zakątki. Znakiem rozpoznawczym jest królująca nad Kassel od 1717 roku Statua Herkulesa, którą widzimy z tarasu. W lipcu 2013 wpisano ją nawet na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (nr 38 w Niemczech). Kassel, niegdyś zapyziała i przemysłowa aglomeracja miejska przeobraziła się w stolicę kultury północnej Hesji przyciągającą rzesze turystów z kraju i zagranicy.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Drezno

Maj 26, 2016

1_DreznoDrezno to przepiękne stare miasto leżące zaledwie ok. 100 km od polskiej granicy. Dla nas to znakomity przystanek po drodze w rodzinne strony. Mimo kiepskiej pogody spacerujemy po rynku, podziwiamy panoramę z wieży pobliskiego kościoła i przeglądamy z ciekawości program opery Semperoper. Do najbardziej znanych zabytków – oprócz wspomnanej opery – należą tutaj jeszcze zespół pałacowy Zwinger i kościół Frauenkirche.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Jimmy Kelly na ulicach Lipska

Maj 23, 2016

2Lipsk bardzo przypadł nam gustu, dlatego po raz kolejny, i kolejny spędzamy tam weekend. O zabytkach już było (http://www.viet-mix.com.pl/lipsk/). Teraz czas na anegdotę. By zobaczyć zespół Kelly Family, jechałam w latach 90-tych kawał drogi specjalnie na ich występ do katowickiego „Spodka”. Podobnie jak miliony innych nastolatek szalałam na punkcie Kellysów, a na koncercie tak głośno krzyczałam na ich cześć, aż straciłam głos. Wertowałam czasopisma, czytałam książki, wycinałam artykuły… Typowa obsesja małej dziewczynki. Długowłosi śpiewacy byli moimi idolami.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Goslar

Sierpień 10, 2015

07 - Degustacja piwaW miasteczku Goslar nad rzeczką Gose popijamy piwo Gose. Pierwsza wzmianka tego browaru pojawiła się w kronikach już w XII wieku. W roku 1500 ponad 300 domów w Goslar miało pozwolenie warzenia tego trunku. Chmielowy napój osławia miasteczko do dnia dzisiejszego. Poza jego granicami jedynie Lipsk ma licencję produkcji Gose.

Goslar położone w Dolnej Saksonii w górach Harz nie jest jednak związane tylko z piwem.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Eisenach

Sierpień 8, 2015

001 - 150710 - Eisenach - WartburgNa zachodzie Turyngii leży czterdziestotysięczne miasteczko Eisenach. Z czego słynie? Ze średniowiecznego zamku warownego Wartburg wpisanego w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W piątkowe popołudnie zaraz po pracy wsiadamy do samochodu i jedziemy prosto do twierdzy, by zdążyć na 17:00 na ostatnią wycieczkę z przewodnikiem po komnatach.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Lipsk

Sierpień 4, 2015

015 - 150705 - Leipzig - Altes RathausJestem w Lipsku, a czuję się jak w Krakowie. Budynek stojący na rynku do złudzenia przypomina Sukiennice, a boczne uliczki atmosferę Floriańskiej. Trafiamy akurat na święto wina. Na rynku w rozstawionych namiotach trunki leją się strumieniami.

Lipsk to historyczne piękne miasto w Saksonii, które odwiedzamy w lipcowy weekend. W trzydziestosześciostopniowym upale spacerujemy po starówce i słuchamy opowieści przewodnika. Dość często korzystamy z ich usług. Na dwugodzinnej wycieczce dowiadujemy się sporo ciekawostek o regionie i dostajemy liczne wskazówki praktyczne na dalszy pobyt.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Weimar

Lipiec 13, 2015

001 - 150614 - Weimar - TeatrWeimar kojarzył mi się tylko z wyrażeniem „Republika Weimarska” zapamiętanym w szkole na lekcjach historii. Jak objaśnia dziś Wikipedia to „potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933”. Jak się szybko przekonałam, kojarzenie miasta jedynie z polityką jest błędem! Gdzie mieszkał przez pięćdziesiąt lat Goethe? W jakim mieście tworzył Schiller? Gdzie stoi jeden z nielicznych w Niemczech pomników Szekspira i Mickiewicza? Gdzie dawał koncerty Bach? Na wszystkie te pytania jest jedna odpowiedź: Weimar. Weimar to centrum epoki romantyzmu niemieckiego.

Czytaj dalej » Brak komentarzy