Mantua

Czerwiec 3, 2016

003 - 160417 - MantuaMantua to ostatni przystanek naszej weekendowej wycieczki. W drodze na lotnisko zatrzymujemy się tutaj na obiad i spacer po starówce. Miasto otoczone jest czterema jeziorami i do złudzenia przypomina wyspę. Nad brzegien jednego organizowane są właśnie zawody wędkarstwa ściągające rzesze ludzi. W centrum też nie brakuje gości. Przyciąga ich mnóstwo zabytków. Mantua nie bez przyczyny została wybrana stolicą kulturalną Włoch 2016. Z ciekawostek dodam, że miasto to odgrywa również rolę w szekspirowkim dramacie „Romeo i Julia”. To właśnie tu został zesłany Romeo na banicję. I tak krąg się zamyka. Czy to w Weronie, czy w Mantui nie uciekniemy podczas tego wyjazdu od historii pary kochanków…

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Werona

Czerwiec 1, 2016

013 - 160416 - VeronaMiasto zakochanych… Romeo i Julia… Wieczna miłość… To chyba najczęstsze pojęcia kojarzone z Weroną. Gdyby atrakcje miasta ograniczały się tylko do balkonu Julii, nasza wizyta tam zakończyłaby się prawdziwym dramatem. Do domu Julii ściągają tłumy. Ludzie przepychają się i tłoczą na wyjątkowo małym placyku wewnątrz dziedzińca. Stojąc jak sardynki w puszce zadzieramy głowy jak pozostali i… Na wysokości pierwszego piętra widzimy miniaturkowy balkonik, na który w jednakowych odstępach czasu wchodzą po kolei pary pozować do pamiątkowego zdjęcia. Kilka sekund na balkonie i następna para, i następna… Jak na taśmie produkcyjnej. Dodając jeszcze fakt, że balkon dobudowano w późniejszym okresie pod turystów sprawia, że zupełnie już nic nie rozumiem. Na dziedzińcu interes kwitnie w sklepie pamiątkarskim, gdzie można kupić dosłownie wszystko z emblematem Romeo i Julii. W korytarzu prowadzącym na dziedziniec ściany oklejone są wierszami, listami i życzeniami miłosnymi. No cóż… Chyba inaczej rozumiem romantyczną atmosferę. Albo może nie jestem romantyczna? W każdym bądź razie jesteśmy oboje mocno zażenowani widokiem. Czym prędzej oddalamy się od tego zgiełku i idziemy odkrywać inne atuty miasta i zabytki, których na szczęście nie brakuje.

Czytaj dalej » Brak komentarzy

Jezioro Garda

Maj 29, 2016

01 - 160414 - Torri del Benaco - GardaseeKwietniowy przedłużony weekend znakomicie nadaje się na krótki pobyt w północnych Włoszech. Nie ma tu jeszcze tłumów turystów, pogoda dopisuje, koszt noclegów jest niższy niż zwykle, a bilet lotniczy liniami Ryanair w promocji bardzo tani. Korzystamy więc z okazji i pakujemy bagaż podręczny. Z okien samolotu widzimy szczyty Alp i śnieg iskrzący się w pełnym słońcu, a po przekroczeniu pasma gór rozłożyste zbiorniki wodne. Lądujemy w Bergamo, odbieramy wypożyczony samochód i jedziemy prosto do Torri del Benaco położonego nad brzegiem największego jeziora we Włoszech – Garda. Nazwa miasta odnosi się do łacińskiego określenia „lacus benacus”, które było pierwotną nazwą jeziora w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Czytaj dalej » Brak komentarzy