„Documenta XIV“

„Documenta XIV“

10.06.-17.09.2017

Kassel

 

Ekspert sztuki czy też laik – każdy znajdzie coś dla siebie. Nie przegap „documenty“!

Wystawa „documenta“, odbywająca się co pięć lat w Kassel, to jedna z najbardziej znanych wystaw sztuki współczesnej na świecie. Odbywa się regularnie od 1955 roku, a jej inicjatorem był profesor sztuki z Kassel – Arnold Bode. Nazwa „documenta“ odnosi się do dokumentacji sztuki współczesnej. W 1955 roku wystawa przyciągnęła ponad 130.000 widzów. Dzisiaj liczba odwiedzających wzrosła do prawie miliona! Do Kassel ściągają rzesze rodzimych i zagranicznych turystów, a miasto rozkwita i przeobraża się w światową metropolię. „Documenta“ trwa zawsze 100 dni: w tym roku od 10.06.2017 do 17.09.2017. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest Polak – Adam Szymczyk! Wśród artystów znajdziemy też kilkoro rodaków.

“Documenta” to nie tylko muzea, lecz również potężne eksponaty sztuki na wolnym powietrzu. Na placu Friedrichsplatz zbudowano w tym roku Partenon, którego stalowa konstrukcja oklejona jest zakazanymi książkami. Chyba najbardziej znanym “dziełem” jest posadzenie 7000 dębów – pozostałość “documenty” z 1982 roku. Innymi charakterystycznymi elementami wpisanymi na stałe w krajobraz miasta są m.in. postacie “Die Fremden” górujące nad placem Friedrichsplatz (“documenta” 9 z 1992 roku) oraz stalowa rama obrazu “Rahmenbau” pokazująca wycinek przestrzeni (“documenta” 6 z 1977 roku).

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)