Eisenach

001 - 150710 - Eisenach - WartburgNa zachodzie Turyngii leży czterdziestotysięczne miasteczko Eisenach. Z czego słynie? Ze średniowiecznego zamku warownego Wartburg wpisanego w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W piątkowe popołudnie zaraz po pracy wsiadamy do samochodu i jedziemy prosto do twierdzy, by zdążyć na 17:00 na ostatnią wycieczkę z przewodnikiem po komnatach.

Uff, udało się. Wjeżdżamy na parking o 16:55. Wartburg pochodzi z XI wieku, lecz obecny wystrój zawdzięcza modernizacji z XIX wieku. Najważniejszą ciekawostką jest fakt, że w twierdzy ukrywał się od maja 1521 do marca 1522 reformator Marcin Luther. Podczas tego pobytu przetłumaczył w zaledwie jedenaście tygodni Nowy Testament na niemiecki. Kilka wieków później gościł na zamku Goethe. Samo miasto Eisenach również może się poszczycić znanymi nazwiskami. W 1685 urodził się tu Bach. Poza centrum turystów przyciąga monumentalny pomnik na wzgórzu zwany Burschenschaftsdenkmal zbudowany na cześć poległych w wojnie niemiecko-francuskiej w 1870/71.

Niedaleko od Eisenach rozpoczyna się znana trasa wędrówkowa Rennsteig. Po zwiedzeniu miasta wyruszamy nazajutrz na długą wędrówkę…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)