Goslar

07 - Degustacja piwaW miasteczku Goslar nad rzeczką Gose popijamy piwo Gose. Pierwsza wzmianka tego browaru pojawiła się w kronikach już w XII wieku. W roku 1500 ponad 300 domów w Goslar miało pozwolenie warzenia tego trunku. Chmielowy napój osławia miasteczko do dnia dzisiejszego. Poza jego granicami jedynie Lipsk ma licencję produkcji Gose.

Goslar położone w Dolnej Saksonii w górach Harz nie jest jednak związane tylko z piwem.

To kolejne miasto w Niemczech wpisane w 1992 roku na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ze względu na starówkę i kopalnię kruszców Rammelsberg. Miasteczko z malowniczymi budynkami i wąskimi uliczkami poszczycić się może ponad tysiącletnią tradycją. Oprócz rynku wyjętego niczym z baśni warto zobaczyć dwór cesarski Kaiserpfalz pochodzący z XI wieku, gdzie rządzili kolejni władcy zapisując karty historii. Pod koniec XIX wieku zmodernizowano główną salę gmachu i ozdobiono ją sześdziesięcioma siedmioma historycznymi malowidłami autorstwa Wislicenusa. Sala wygląda jak Panorama Racławicka w miniaturce. A kto pochodził z Goslar? Chemik Albert Niemann – odkrywca kokainy i książę Maurycy Saski – nieślubny syn króla polskiego Augusta II Mocnego.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)