Hannoversch Münden

Przy okazji naszej ostatniej wędrówki szlakiem „Weserberglandweg” widzieliśmy w Hannoversch Münden tylko kamień pamiątkowy u zbiegu rzek Fulda i Werra z rymowanym wierszykiem:

013 - Hannoversch Muenden„Gdzie Fulda i Werra się całują, one swoje nazwy żałują. I tak z pocałunku wzbiera – aż do morza rzeka Wezera.”

Maszerowaliśmy brzegiem trzech rzek i wędrowaliśmy po pięknej okolicy. Alexander von Humboldt miał ponoć powiedzieć, że Hann Münden, bo tak się je w skrócie nazywa, należy do siedmiu najpiękniej położonych miast na świecie. Na zwiedzanie starówki zabrakło nam wtedy czasu. Korzystam więc z wolnego dnia i nadrabiam zaległości.

Hann Münden powstało w XII w. i dzięki przywilejom handlowym urosło na przestrzeni lat do bogatego i rozwiniętego ośrodka. Znakiem bogactwa są zabytkowe budynki z muru pruskiego (aż ponad 700!), renesansowy gmach ratusza i zamek Welfenschloss, w którym mieści się obecnie muzeum. Spacerując wąskimi uliczkami mam wrażenie, jakbym przeniosła się do przeszłości. Dzięki intensywnym pracom konserwacyjnym Hann Münden jest w tej chwili miastem o randze europejskiej, jeśli chodzi o zabudowania z muru pruskiego. Tutaj umarł również legendarny doktor wędrowny Eisenbart żyjący na przełomie XVI/XVII w. Bez studiów medycznych skutecznie leczył pacjentów, a nawet operował. W Hann Münden hołubi się jego podobizny i organizuje liczne imprezy kulturalne na cześć doktora. Grób Eisenbarta znajduje się przy kościele Aegidienkirche. Średniowieczny kościółek znany jest jednak z innego powodu. W ostatnim czasie świątynię oficjalnie „odświęcono” i urządzono w niej kawiarnię. Goście siedzą w ławkach kościelnym i zajadają torty, a przy ołtarzu ustawione są stołki barowe…

Bez wątpienia Hannoversch Münden należy generalnie do wyjątkowo interesujących miejsc Dolnej Saksonii.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)