Helmarshausen

005 - Helmarshausen - KrukenburgŚladami średniowiecznych zabytków…

Helmarshausen – dziś część miasteczka Bad Karlshafen, a niegdyś samodzielna osada – poszczycić się może ponad tysiącletnią historią. W położonym tutaj opactwie benedyktyńskim napisany został w XII w. słynny Ewangeliarz Henryka Lwa składający się z 266 skórzanych stron malowanych złotem i innymi naturalnymi barwnikami. Losy Ewangeliarza nie są do końca znane. Wiadomo, że Niemcy odkupili go w ramach ochrony skarbów niemieckiego dziedzictwa narodowego na aukcji w Londynie w 1983 roku za bagatela 32 miliony marek! Jest to zatem jedna z najdrożej sprzedanych książek na świecie. Obecnie oryginał znajduje się w Bibliotece Księcia Augusta w Wolfenbüttel, a dokładną podobiznę rękopisu podziwiać można w Starym Ratuszu w Helmarshausen.

Wchodzę do malutkiego muzeum. Wita mnie starszy pan, który pracuje tutaj kilka godzin w tygodniu jako wolontariusz. Po krótkim wstępie puszcza 40-sto minutowy film o dziejach ewangeliarza, a potem zaprasza do obejrzenia ekspozycji. Nienaganna kopia robi na mnie ogromne wrażenie. To prawdziwe dzieło sztuki! Miły pan wyjaśnia mi znaczenie poszczególnych rycin i omawia każdą gablotkę z rekwizytami. Niestety nie widzę tłumów, mimo iż to bardzo ciekawe i historyczne miejsce. Jestem jedynym zwiedzającym. Szkoda…

Po wizycie w muzeum odkrywam kolejny „kawał historii”, a mianowicie wspinam się do twierdzy Krukenburg z XIII w. królującej nad miastem. Szczególnym elementem w obrębie murów obronnych jest kościół zbudowany na planie krzyża wzorowany na Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Zamek Krukenburg powstał w celach obronnych klasztoru Benedyktynów u podnóża. Pokonuję 122 schodki i jestem na szczycie wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na Helmarshausen i Bad Karlshafen. Zwieńczeniem udanego dnia są przepyszne smażone ziemniaki i ciasto z bitą śmietaną w kawiarence zamkowej Cafe Krukenburg…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)