Indie

07 - 150509 - Indie - Agra - Taj MahalNasza wizyta w Bhutanie dobiega końca. Przekraczamy granicę do Indii, by spędzić tu ostatnich kilka dni przed wylotem do domu. Znudzony urzędnik kartkuje w te i we wte mój paszport. Rusza się jak mucha w smole. Robi skwaszoną minę, podnosi na mnie szyderczy wzrok i mierzy od stóp do głów. Dlaczego wciąż na nowo tak mnie to drażni? Spędziłam w Indiach wystarczająco dużo czasu, by przywyknąć do podobnego traktowania. Jestem kobietą, czyli mniej niż zerem. Najpierw jest krowa, potem mężczyzna, potem pierworodny syn, pozostałe dzieci, długo, długo nic, znów długo, długo nic i na końcu w hierarchii stoi kobieta. Czeka mnie teraz inna kontrol: obmacywanie za parawanem przez młodą dziewczynę, która – o zgrozo – zachowuje się tak samo złowrogo jak jej kolega po fachu. Na kimś musi w końcu odreagować swoją niemoc w kraju zdominowanym przez macho.

Wszystkimi zmysłami próbuję przekonać się do Indii i je choć trochę polubić, ale mimo szczerych chęci mi się nie udaje. Po raz kolejny obiecuję sobie, że moja noga nie postanie już nigdy na indyjskiej ziemi. Czy dotrzymam tym razem słowa? Ostatnio wytrzymałam osiem lat…

Więcej w książce „Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawa, 2012.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)