Kassel

10Od ponad półtora roku mieszkamy już w Kassel. Wystarczająco długo, by poznać miasto „z grubsza”, lecz zdecydowanie za krótko, by powiedzieć, że je znamy. Wciąż odkrywamy coraz to nowe zakątki. Znakiem rozpoznawczym jest królująca nad Kassel od 1717 roku Statua Herkulesa, którą widzimy z tarasu. W lipcu 2013 wpisano ją nawet na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (nr 38 w Niemczech). Kassel, niegdyś zapyziała i przemysłowa aglomeracja miejska przeobraziła się w stolicę kultury północnej Hesji przyciągającą rzesze turystów z kraju i zagranicy.

Rzeźba greckiego boga wykonana z miedzi wznosi się na wzgórzu w parku krajobrazowym Wilhelmshöhe. Oprócz pięknego widoku na okolicę główną atrakcją jest w sezonie zespół kaskad i podświetlanych fontann. W lecie o konkretnych godzinnach można nacieszyć tu oko tęczowymi strumieniami wody na tle ukwieconych ogrodów. U podnóża kolumny mieści się XVII-wieczny pałac Wilhelmshöhe zbudowany w stylu klasycystycznym – obecnie muzeum. Niedaleko położony jest jeszcze inny zamek Löwenburg wzorowany na średniowiecznym zamku rycerskim. Niegdyś służył on landgrafowi Hesji jako prywatna rezydencja.

Do sławy Kassel przyczynia się poza kompleksem Wilhelmshöhe odbywająca się co pięć lat największa wystawa sztuki współczesnej „documenta”. Następna w 2017 roku!

Poza tym mieści się tutaj teatr i opera, zawsze przed Bożym Narodzeniem przyjeżdża światowej sławej cyrk Flic Flac, a miłośnicy sportu zażywają rozrywki oglądając albo hokej na lodzie drużyny Husky, albo mecz piłki ręcznej drużyny Melsungen.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)