Lima – stolica Peru

Po wielu turbulencjach nad Andami lądujemy wreszcie na lotnisku w Limie.

– Na jak długo przyjechaliście do Peru? – pyta nas urzędniczka przy odprawie paszportowej.

– Mniej więcej na trzy tygodnie – odpowiadamy.

Z wielkim zdziwieniem patrzymy, jak wlepia nam do paszportu wizę ważną tylko 25 dni bez możliwości przedłużenia. Pierwszy raz przytrafiło nam się, że nie otrzymaliśmy maksymalnego okresu pobytu. Mamy nauczkę na przyszłość, że lepiej zaokrąglać ilość tygodni „w górę”, a nie „w dół”.

Lima przywitała nas kiepską pogodą. We wrześniu/październiku jest tutaj szaro, zimno i ponuro. Mimo braku sezonu w tej części roku, co trzecia osoba w centrum to turysta. Już w pierwszy dzień spotkaliśmy też grupkę Polaków. Lima, podobnie jak Bogota i Quito, składa się z dwóch części: nowoczesnej (zwanej tu Miraflores) i historycznej (kolonialnej). Z reguły nowoczesna dzielnica jest bezpieczniejsza od tej kolonialnej i znajduje się w niej większość hoteli i restauracji. W Limie życie nocne kwitnie. W zależności od gustów i zawartości portfela gości można tutaj zjeść i kupić wszystko, o czym dusza zamarzy. Centrum handlowym zbudowanym ze szkła i stali w zboczu klifu mogłoby się poszczycić również każde inne wysokorozwinięte państwo świata. Stolice południowo-amerykańskich krajów nie mają absolutnie nic wspólnego z „trzecim światem”! Do kin składających się z wielu sal ustawiają się długie kolejki. Też w jednej staliśmy, ponieważ filmy puszczane są w oryginale po angielsku z hiszpańskimi napisami.

 

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)