Lipsk

015 - 150705 - Leipzig - Altes RathausJestem w Lipsku, a czuję się jak w Krakowie. Budynek stojący na rynku do złudzenia przypomina Sukiennice, a boczne uliczki atmosferę Floriańskiej. Trafiamy akurat na święto wina. Na rynku w rozstawionych namiotach trunki leją się strumieniami.

Lipsk to historyczne piękne miasto w Saksonii, które odwiedzamy w lipcowy weekend. W trzydziestosześciostopniowym upale spacerujemy po starówce i słuchamy opowieści przewodnika. Dość często korzystamy z ich usług. Na dwugodzinnej wycieczce dowiadujemy się sporo ciekawostek o regionie i dostajemy liczne wskazówki praktyczne na dalszy pobyt.

W Lipsku miały miejsce w 1989 roku w każdy poniedziałek pokojowe demonstracje przeciwko polityce DDR, które przyczyniły się do zjednoczenia Niemiec. Tutaj tworzył Bach i studiował Goethe, a restauracja położona w piwnicy „Auerbachs Keller” została na wieki uwieczniona w „Fauście”. Idziemy na koncert do kościoła św. Tomasza, gdzie przez lata pracował Bach. Tak jak wszyscy inni kupujemy bilet wstępu lecz szybko okazuje się, że to płatna msza z oprawą muzyczną. A wiernych nie brakuje! Kościół pęka w szwach mimo opłaty. Kiedy wchodzimy do okrągłej budowli zwanej Panometer przychodzi mi na myśl Wrocław i Panorama Racławicka. W Panometrze rozpostarte jest bowiem gigantyczne zdjęcie miasta o wymiarach 100 m x 30 m. Fotograf Yadegar Asisi specjalizuje się w fotografii wieloformatowej o różnej tematyce. Na szczególną uwagę zasługuje również największy w Europie pomnik „Völkerschlachtdenkmal“ upamiętniający klęskę Napoleona w Bitwie Narodów w 1813 roku.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)