Maribor na Słowenii

001 - MariborNaszym ostatnim przystankiem w trakcie tego krótkiego urlopu jest Maribor nad rzeką Drava – drugie co do wielkości miasto Słowenii. Turyści niestety rzadko obierają sobie za cel wypoczynek w tym kraju. Wszystkie drogi prowadzą przez Ljubljanę bezpośrednio do Chorwacji.

Mamy szczęście, ponieważ trafiamy akurat na światowej sławy coroczny festiwal kulturowy Lent. Wzdłuż brzegu Dravy rozstawione stoją stoiska z przeróżnymi potrawami i sceny koncertowe. Atuty Maribor odkryto już wcześniej wybierając je na Kulturalną Stolicę Europy 2012.

W rustykalnej knajpie zajadamy się lepinja s čevapčiči in kajmakom, czyliogromną kanapką z mięsem, cebulą i twarogiem przypominającym masło. Palce lizać! Lepinja nie jest potrawą zbyt dietetyczną, więc na lepsze trawienie zamawiamy lokalne piwo Laśko.

Słowenia to jednak kraj nie piwa, lecz wina. Na okolicznych pagórkach dojrzewają winogrona, a właściciele winnic zapraszają gości na degustację trunków. W centrum Maribor natomiast rośnie najstarsza na świecie winorośl Stara trta będąca symbolem i atrakcją miasta.

Niedaleko przebiega pasmo górskie Pohorje. Wędrujemy na pobliski szczyt, by podziwiać panoramę okolicy. Po drodze mijamy stok, na którym odbywają się tradycyjnie Mistrzostwa Świata Kobiet w narciarstwie Zlata Lisica. Pięknie tu! Chętnie zostalibyśmy dłużej i zwiedzili jeszcze inne zakątki…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)