Possum – mój nowy smakołyk

Lasy Nowej Zelandii są często tak ciemne, gęste i głośne jak tajska dzika dżungla. Tylko fauna jest inna. Mniej niebezpieczna, ale również jakże ciekawa! Na zielonych wyspach występują m.in. rzadkie nielotne ptaki kiwi, inne nieloty weka, charakterystyczne papugi – złodziejki kea i wiele wiele innych.

Skoro jesteśmy przy temacie zwierząt muszę wspomnieć, czym ostatnio wzbogaciłam swoje menu.

Otóż w Nowej Zelandii plagę stanowi małe futerkowe zwierzątko possum. Zostało ono sztucznie wprowadzone do ekosystemu w celu pozyskiwania skór. Odkąd załamał się rynek naturalnych futer, na possum się już tak masowo nie poluje, tylko … z pasją rozjeżdża samochodem. W malutkim miasteczku Pokehura składającego się jedynie z Bushman’s Center, będącego sklepem, muzeum i restauracją zarazem, serwowane są zapiekane paszteciki z mięsa possum. Jako że sprzedaż mięsa z nierejestrowanego źródła jest tak jak i u nas zabroniona, właściciel restauracji serwuje gościom „darmowe” smakołyki bez kasy fiskalnej w zamian za wolny datek w wys. 4 dolarów na cele tępienia gryzoni. Restauracja reklamuje sie następującym sloganem: „You’ll kill them we’ll grill them”, co znaczy tyle co „Ty je zabijesz, my je ugrillujemy”. To były smakowicie zainwestowane cztery dolce…

2 komentarze

  1. Gosia napisał(a):

    ha ha ha! Zanim jeszcze napisałaś co to za smakołyk, byłam przekonana, że na pewno ma nogi i chodzi! :)!

  2. Natalia napisał(a):

    Ty to już mnie dobrze znasz:)

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)