Puno/Jezioro Titikaka

Główną atrakcją w okolicach miasta Puno na południu Peru są pływające wyspy Uros utkane z rośliny tatora położone w peruwiańskiej części jeziora Titikaka. Każdą wyspę zamieszkuje kilka rodzin. Po kłótni sąsiedzkiej wystarczy wziąć piłę, przepiłować wyspę i popłynąć w swoją stronę! Na Uros jest nawet prowizoryczny pływający szpital, przedszkole i szkoła podstawowa. Wyspiarze, zwłaszcza kobiety, utrzymują się w tej chwili głównie z turystyki. Chętnie pozują do zdjęć, sprzedają swoje wyroby i obwożą gości słomianymi łódkami pomiędzy wysepkami. Mężczyźni w dalszym ciągu zajmują się połowem ryb.

Tradycyjna łódka z tatory szybko gniła i po użyciu trzeba ją było przez tydzień suszyć. Nowoczesna wersja łodzi wypełniona jest butelkami plastikowymi i przetrwa na wodzie ok. roku. Z tego względu zniknęły z Puno plastikowe odpadki. Tatora to jednak nie tylko budulec łodzi, domów i „podłogi”. Młode jej pędy to także pożywienie, a herbata z kwiatów stanowi lekarstwo na przyśpieszenie porodu…

Jeden komentarz

  1. Halina napisał(a):

    Piękny świat!Klimat bajkowy….wrażenie niesamowitej czystości…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)