Region Kyffhäuser

2_Barbarossa na troniePomnik Kyffhäuser – położony w obrębie jednej z największych średniowiecznych twierdz w Niemczech na wzgórzu o tej samej nazwie – to kolejna perełka turystyczna Turyngii. Kyffhäuser o wysokości 81 m to trzeci co do wysokości pomnik w kraju, m.in. po Völkerschlachtdenkmal w Lipsku (zdjęcie nr 018 tutaj). Zbudowano go na cześć cesarza Wilhelma I – króla Prus i pierwszego cesarza Niemiec. Zasłynął on ze zjednoczenia wszystkich ziem niemieckich w 1871 roku. Tym samym spełniła się saga średniowiecznego cesarza Barbarossy, który według niemieckiej tradycji ucieleśnia pragnienie politycznego ruchu narodowego. Od momentu zjednoczenia Niemiec zaczęto więc nazywać Wilhelma I „białobrodym” jako aluzję do „rudobrodego” Barbarossy (rewelacyjne artykuły „Spiegla“  tutaj i tutaj).

Zaledwie 10 km od pomnika znajduje się w turyńskich górach jaskinia Barbarossy (Barbarossa Höhle) Podczas wycieczki znakomita przewodniczka opowiada nam sagę o nim. Średniowiecznego cesarza zaczarowano i zamknięto w jaskini, którą właśnie zwiedzamy. Siedział sobie na wygodnym wielkim tronie z kości słoniowej i oparty o marmurowy stół spał czekając na rozkwit własnego cesarstwa. Co sto lat budził się i wysyłał na powierzchnię krasnala, by ten sprawdził, czy na niebie latają nadal kruki – symbol nieszczęścia i rozbicia. Jeśli krasnal dojrzał krążące wokół góry kruki, cesarz zapadał w kamienny sen na kolejne sto lat. Dopiero, kiedy na niebie wzniesie się orzeł i przepędzi kruki, a ruda broda Barbarossy będzie tak długa, że okrąży marmurowy stół, cesarz obudzi się i rozpocznie panowanie.

W dniach 18-19.czerwca 2016 odbędzie się przy pomniku Kyffhäuser uroczystość 120-lecia jego istnienia. Z tej okazji planowanych jest mnóstwo atrakcji. Szczegóły tutaj.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)