W kokpicie Airbusa

2– Proszę wsiadać – mówi do nas pilot. Posłusznie wsiadamy więc do kokpitu Airbusa A320, zapinamy pasy i przygotowujemy się do startu. Wszystko wygląda tak, jak w prawdziwym samolocie. Aż trudno uwierzyć, że to tylko symulator lotów. Spędzimy tutaj ponad dwie godziny studiując obsługę podstawowych przyrządów.

Na lotnisku we Frankfurcie znajduje się m.in. symulator Airbusa, w którym się właśnie znajdujemy. Z dużym wyprzedzeniem można nabyć bilety na kurs wirtualnego latania. Uczy nas pilot, który na co dzień lata samolotami pasażerskimi, a w wolnych chwilach prowadzi kursy dla chętnych w symulatorze.

Po naciśnięciu niezliczonych przycisków i hebli wydaje nam się, że rzeczywiscie unosimy się w powietrzu.

-Dokąd chcecie lecieć – pyta nas pilot. Lećmy do Nowego Jorku i zróbmy rundę nad Manhattanem – proponuje nam. Krążymy nad Empire State Building, wokół wieży Freedom Tower i przelatujemy nad rzeką Hudson, na której kilka lat temu wylądował awaryjnie samolot pasażerski. Zbliżamy się do lądowania i sytuacja jeszcze bardziej sie komplikuje. Myślałam, że samolot w gruncie rzeczy leci na autopilocie i samoczynnie kieruje się na konkretne cele, a to jednak nie tak. Manualnie sterujemy maszyną w kierunku lotniska. Najmniejszy ruch joystickiem powoduje reakcję blaszanego ptaka. Nie bez powodu zawód pilota jest tak prestiżowy i poważany. Latanie to wielka sztuka!

Dokąd teraz? – zastanawiamy się. Naszym kolejnym celem jest start i lądowanie w Brazylii. Nawet nie wiemy kiedy, minęły nam ponad dwie godziny…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)