Vermont jesienią

001-160928-vermont-causeway-am-champlain-lake„Mały stan z wielką historią” – tak opisany jest Vermont w amerykańskich prospektach reklamowych. Montpelier – jego stolica jest najmniejszą stolicą spośród innych stanów w USA i jedyną, w której nie ma McDonald’sa. Inną ciekawostką jest fakt, iż w Vermoncie zakazane są od 1968 roku wszelkie wielkowymiarowe reklamy i billboardy i próżno tu szukać wieżowców. Nic nie ma prawa zakłócić piękna natury. W drzewostanie główną rolę odgrywa klon. Produkuje się tutaj największą ilość syropu klonowego w całych Stanach Zjednoczonych, aż 500.000 galonów rocznie!

Na wiosnę i w lecie turystów przyciągają szlaki turystyczne, w jesieni czerwono-żółte barwy liści, a w zimie perfekcyjne warunki narciarskie. Vermont jest jednym z najmniej zaludnionych stanów Ameryki. Miejsce to upodobały sobie czarne niedźwiedzie, łosie i indyki. Tutaj mieści się też pierwsza fabryka wyśmienitych lodów Ben & Jerry’s Ice Cream produkowanych z mleka szczęśliwych krów oraz posiadłość rodziny Trapp, która wyemigrowała z Austrii do USA w obawie przed Hitlerem.

Nas przyciągnęły do Vermontu nie tylko lody Ben & Jerry’s, jesienne barwy i syrop klonowy, lecz przede wszystkim nasi przyjaciele Steph i Jose…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)