Wędrówka na Krzyżowy Wierch

008 - 140817 - Zlaty Chlum i Krizovy wrchTrasa: Rejviz – Zlaty Chlum – Krzyżowy wierch – Zlaty Chlum – Rejviz (15 km)

Dosłownie kilkanaście kilometrów za moimi rodzinnymi Głuchołazami po stronie czeskiej znajduje się malutka osada Rejviz położona na wys. 792 m npm słynąca przede wszystkim ze sportów zimowych. Oprócz licznych tras do narciarstwa biegowego i wyciągów w okolicy rozpoczyna się tutaj również wiele szlaków turystycznych nadających się do wędrówek o każdej porze roku.

Korzystając z ostatnich promieni słonecznych wybieramy się na Krzyżowy Wierch, by u celu zjeść w restauracji zasłużoną zupę czosnkową z jajkiem – specjalność Czechów. Zanim tu jednak dotrzemy, mijamy Chlapecke Skały, na których zawieszamy oko i pstrykamy fotki, i robimy przystanek na Złotym Chlumie – wierzchołku o wys. 875 m npm. W tym miejscu króluje nad nami 26-cio metrowa wieża zbudowana w 1899, z której rozpościera się wspaniały widok na pobliski teren. Przy wieży stoi rustykalna knajpka serwująca kiełbasę na ognisko i ziołową przepyszną nalewkę. Jeszcze tylko kilka kilometrów lasem i jesteśmy na Krzyżowym Wierchu. Na samą myśl o czosnkowej polewce już w progu zajazdu cieknie nam ślinka…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)