Weimar

001 - 150614 - Weimar - TeatrWeimar kojarzył mi się tylko z wyrażeniem „Republika Weimarska” zapamiętanym w szkole na lekcjach historii. Jak objaśnia dziś Wikipedia to „potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933”. Jak się szybko przekonałam, kojarzenie miasta jedynie z polityką jest błędem! Gdzie mieszkał przez pięćdziesiąt lat Goethe? W jakim mieście tworzył Schiller? Gdzie stoi jeden z nielicznych w Niemczech pomników Szekspira i Mickiewicza? Gdzie dawał koncerty Bach? Na wszystkie te pytania jest jedna odpowiedź: Weimar. Weimar to centrum epoki romantyzmu niemieckiego.

Znajduje się tutaj też poteżna biblioteka księżnej Anny Amalii odbudowana z wolnych datków po pożarze w 2004 roku i rośnie drzewo gingko biloba sprowadzone z Orientu. Wielu ciekawostek dowiadujemy się na dwugodzinnej wycieczce z przewodnikiem.

W czerwcowe popołudnie spacerujemy aleją Schillera, zwiedzamy dom Goethego, zaglądamy do jego pokoju, w którym pisał największe dzieła i fotografujemy się na Palcu Teatralnym pod pomnikiem niemieckich wieszczów. Goethe i Schiller są o dziwo jednego wzrostu, mimo że ten pierwszy był w rzeczywistości od drugiego o pół głowy niższy. Po mieście kursują bryczki jak w Krakowie i dowożą turystów do coraz to nowych atrakcji. Na koniec weekendowej wycieczki odwiedzamy Belweder i pokrzepiamy się smażoną kiełbasą – specjalnością Turyngii.

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)