Werona

013 - 160416 - VeronaMiasto zakochanych… Romeo i Julia… Wieczna miłość… To chyba najczęstsze pojęcia kojarzone z Weroną. Gdyby atrakcje miasta ograniczały się tylko do balkonu Julii, nasza wizyta tam zakończyłaby się prawdziwym dramatem. Do domu Julii ściągają tłumy. Ludzie przepychają się i tłoczą na wyjątkowo małym placyku wewnątrz dziedzińca. Stojąc jak sardynki w puszce zadzieramy głowy jak pozostali i… Na wysokości pierwszego piętra widzimy miniaturkowy balkonik, na który w jednakowych odstępach czasu wchodzą po kolei pary pozować do pamiątkowego zdjęcia. Kilka sekund na balkonie i następna para, i następna… Jak na taśmie produkcyjnej. Dodając jeszcze fakt, że balkon dobudowano w późniejszym okresie pod turystów sprawia, że zupełnie już nic nie rozumiem. Na dziedzińcu interes kwitnie w sklepie pamiątkarskim, gdzie można kupić dosłownie wszystko z emblematem Romeo i Julii. W korytarzu prowadzącym na dziedziniec ściany oklejone są wierszami, listami i życzeniami miłosnymi. No cóż… Chyba inaczej rozumiem romantyczną atmosferę. Albo może nie jestem romantyczna? W każdym bądź razie jesteśmy oboje mocno zażenowani widokiem. Czym prędzej oddalamy się od tego zgiełku i idziemy odkrywać inne atuty miasta i zabytki, których na szczęście nie brakuje.

Największe robi na mnie „Arena”, czyli amfiteatr rzymski. W lecie organizowane są na Arenie spektakle operowe i kocerty. Wyobrażam sobie, jak wspaniała musi panować tam wtedy atmosfera. TO jest moim zdaniem romantyczne, a nie plastikowa figurka szekspirowskich postaci.

Na placu przed koloseum odbywa się akurat festiwal żywności. Wśród wielu budek z przeróżnymi smakołykami odkrywany polskie stoisko, gdzie serwują m.in. bigos! Zwabieni zapachami rozpoczynamy naszą podróż kulinarną…

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)