Wielki Kanion Kolorado

Na dzień przed naszymi planowanymi odwiedzinami w Wielkim Kanionie Kolorado rozpanoszył się pożar. Ewakuowano turystów na jego południowym – bardziej turystycznym – zboczu. Nie pozostało nam więc nic innego, jak zrobić kilkuset kilometrowy objazd do północnej strony, która w tym czasie pozostała bezpieczna.

Statystycznie tylko kilkanaście procent odwiedzających Wielki Kanion przybywa od północy. Albo wielki tłum spowodowany był pożarem po drugiej stronie, albo nie chcę wiedzieć, jak sytuacja wygląda w tym bardziej turystycznym miejscu. Od wczasowiczów aż się roiło. Z powodu tłoku, spacer ścieżką widokową był dość niebezpieczny. Na trasie nie ma bowiem żadnych barierek ani innych zabezpieczeń. Że też jeszcze nikt nie pozwał władz parku o odszkodowanie, biorąc pod uwagę zamiłowanie Amerykanów do sądzenia się. Z brzegu widać jedynie strome urwisko i przepaść. Nie przypuszczałam, że płaskowyż Kaibab, po którym spacerowaliśmy, znajduje się na wysokości od 2400 do 2750 m npm! To więcej niż Rysy! Podczas dojazdu serpentyną rzeczywiście odczuwaliśmy zatykanie uszu spowodowana różnicą ciśnień. Na trasie widzieliśmy bizony wylegujące się pod lasem, sarny i jelenie, wiewiórki z charakterystycznymi białymi kitkami i mnóstwo królików. Spotkaliśmy też liczną grupę turystów z Polski! W żadnym innym kraju nie widzieliśmy tylu moich rodaków. W Dolinie Śmierci, w Los Angeles, Wielkim Kanionie… Ludzie w różnym wieku pochodzący z różnych części kraju. Był Malbork, Tychy, Katowice, Bielsko Biała i inne. Polacy podbijają Amerykę!

Zostaw komentarz

Search

O mnie

Natalia Brożko - autorka książek:

„W 16 miesięcy dookoła świata. Ameryka Łacińska”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

„W 16 miesięcy dookoła świata. Azja, Australia i Oceania oraz Ameryka Północna”, Burda NG Polska z logo National Geographic.

"Azja moimi oczyma. Wspomnienia z podróży”, Warszawska Firma Wydawnicza.


Urodziłam się w Głuchołazach, malutkiej miejscowości na południu Polski. Na studia wyjechałam do Berlina, gdzie skończyłam historię i społeczeństwo Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na Uniwersytecie Humboldta. Już w dzieciństwie zakochałam się w podróżach tych bliskich, a potem i tych dalekich.

"ŚWIAT JEST WIELKĄ KSIĘGĄ. KTO NIE PODRÓŻUJE, CZYTA JEDNĄ STRONĘ". (Św. Augustyn)